Anioł Wolności

Libertad to pierwsza meksykańska srebrna moneta inwestycyjna, jaka pojawiła się na świecie. Uskrzydlony anioł, który na niej widnieje jest najważniejszym symbolem wolności Meksyku. Przyjrzyjmy się jej zatem trochę bliżej. Postać niewiasty w prawej ręce trzyma wieniec laurowy, będący symbolem zwycięstwa. W lewej ręce z kolei kobieta dzierży zerwany łańcuch oznaczający zrzucenie jarzma niewoli i odzyskanie wolność.

Skąd pomysł na taki właśnie wygląd monety? Inspiracją dla projektu stała się stojąca na placu Rewolucji w Meksyku siedmiotonowa statua z brązu. Libertad pierwszy raz został wybity oraz wyemitowany w 1949 roku przez najstarszą mennicę Ameryki Północnej (Casa de Moneda de Mexico). Co więcej można na jej temat powiedzieć? Moneta ma średnicę 40 mm, waży 1 uncję i wybijana jest z czystego srebra. Mimo istniejących różnych wagowo wersji, najpopularniejsza jest bulionówka jednouncjowa o próbie Ag 999. Ta moneta inwestycyjna nie posiada nominału, a mimo to jest uznawana za prawny środek płatnicy na terenie Meksyku.

Anioł Wolności, bo tak jest nazywany potocznie srebrny Libertad, doczekał się również swojego złotego odpowiednika. Na rynku dostępna jest także jednouncjowy Gold Libertad o próbie Au 999. Wyglądem praktycznie się nie różnią. Jako ciekawostkę dla dociekliwych można dodać, iż moneta bita jest stemplem odwróconym, co oznacza tyle, że rewers jest względem awersu odwrócony o 180 stopni.

Libertad jest wśród kolekcjonerów i inwestorów bardzo cenionym i wartościowym produktem. Nie tylko ze względu, na to, że jest pierwszą i najstarszą na świecie srebrną monetą inwestycyjną, ale przez wzgląd na jej unikatowość i niezwykłą wartość. Co roku nakład produkowany przez mennice przekracza ponad 2 miliony sztuk. Zatem zainteresowanie wciąż nie maleje, bo i produkt wart jest grzechu. Przyznam szczerze, że zarówno srebrny jak i złoty Libertad to prawdziwa gratka dla kolekcjonerów oraz numizmatyki. Każdy powinien poważnie pomyśleć o tym, aby mieć tę monetę w swojej kolekcji.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Denarius.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *