Banknot 10 PLN – ciekawostki

W roku 1990 Rząd Polski postanowił przeprowadzić reformę pieniądza, z uwagi na panującą w kraju inflację. Warunkiem przeprowadzenia tej reformy było obniżenie inflacji do niespełna 10%. Taki poziom inflacji został osiągnięty dopiero w roku 1994, więc właśnie w tym roku postanowiono wprowadzić reformę w życie. Wymiana pieniędzy miała się odbyć z dniem 1 stycznia 1995 roku. Złotówki miały być wymienione w stosunku 10000PLZ = 1PLN. Pierwsze banknoty zostały wprowadzone w obieg już 1 stycznia 1995 roku, były to banknoty o nominale 10, 20 oraz 50 PLN. Banknot 10 złotych był najniższym nominałem wprowadzonym po reformie w naszym kraju.

Pierwsze banknoty o wymiarach 120 x 60mm były wydrukowane w angielskiej drukarni „De La Rue”, a po roku 1997 już w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Bilet NBP pochodził z serii władców Polski.. Cały banknot został zaprojektowany przez Arkadiusza Heidricha i utrzymany jest w kolorystyce ciemnobrązowo – zielonej. Na awersie banknotu widnieje centralnie umieszczona głowa Mieszka I, wg ryciny Jana Matejki z słynnego Pocztu Królów Polskich. W dolnym lewym rogu umieszczono kwadrat, który ma służyć osobom ociemniały oraz niedowidzącym do rozpoznania nominału banknotu.

Na awersie umieszczono również numerację banknotu pionowa jest w kolorze czerwonym pozioma natomiast jest w kolorze czarnym. Numery seryjne są jednakowej wielkości. Na rewersie umieszczony został centralnie stylizowany rysunek denara – srebrnej monety z czasów Mieszka I. Znak wodny to postać pierwszego władcy polski. Banknot ma wtopiony pasek z powtarzającym się nominałem 10ł oraz jego odbiciem lustrzanym. Z prawej strony znaku wodnego znajduje się mikrodruk: powtarzające się litery RP w tle liczby 10 – nominału banknotu. Banknot miał również zabezpieczenia w postaci świecących w promieniach UV cyfr 10 umieszczony w kwadracie, ponadto w tych promieniach świecące elementy ornamentu banknotu. Ciekawym zabezpieczeniem banknotu jest również rysunek korony w owalu w metodzie recto – verso.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Nbp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *