Banknot 50 PLN – historia

Po zmianie ustrojowej w Polsce doszło do rozregulowania polskiej gospodarki, w wyniku czego doszło do hiperinflacji, która osiągnęła pod koniec lat 80 prawie 1400%. Na rynku pojawiły się nowe banknoty o nominałach od 10000 do 2 000 000złotych. Banknotów było co raz więcej, jednak ich siła nabywcza była niewielka. Z rynku faktycznie zniknęły monety, które były faktycznie pozbawione siły nabywczej. Mając powyższe na uwadze polski rząd opracował w roku 1990 podstawy reformy finansów, która zakładała między innymi wymianę pieniędzy łącznie z ich denominacją. Denominacja miała być przeprowadzona w stosunku 10000 starych złotych miało być zastąpione przez 1 nowego złotego.

Denominacja jednak miała być przeprowadzona pod warunkiem zmniejszenia inflacji do poziomu poniżej 10 procent. Udało się to w ciągu zaledwie trzech lat i już w 1994 rozpoczęto wprowadzanie założeń reformy pieniężnej. Z dniem 1 stycznia 1995 roku wprowadzono trzy nominały nowych banknotów, z których największy to 50zł. Banknot ten zaprojektowany został przez Arkadiusza Heidricha i należał do serii „Władców Polski”. Pierwsza seria banknotu była wydrukowana w drukarni Thomasa De La Rue w Londynie, dopiero w roku 1997 rozpoczęto druk w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie. Banknot jest utrzymany w niebiesko – szarej kolorystyce. Na awersie jest umieszczona centralnie głowa Kazimierza II Wielkiego.

Rysunek jest inspirowany ryciną Jana Matejki. W lewym rogu awersu znajduje się romb, który jest ułatwieniem dla osób niewidzących oraz niedowidzących rozpoznania nominału banknotu. Na awersie umieszczono numerację banknotów znajduje się ona w dole banknotu i jest powtórzona, z tym, że po lewej stronie seria oraz numery są w kolorze czarnym, natomiast po prawej w kolorze czerwonym. Na rewersie banknotu 20PLN jest stylizowany rysunek orła z pieczęci koronnej Kazimierza III Wielkiego, pod orłem umieszczono rysunek insygni królewskich – jabłka oraz berła. Banknot o nominale 50PLN jest największy spośród wyemitowanych w dniu 1 stycznia 1995 roku – jego rozmiar to 132 * 66mm.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Nbp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *