Banknoty emisji 15 stycznia 1946 roku

Po emisji pierwszych banknotów najpierw przez Centralną Kasę Resortów, a następnie przez odrodzony Narodowy Bank Polski okazało się szybko, że potrzeba wymienić klisze na podstawie których wykonywano polskie znaki pieniężne, z uwagi na bardzo duży stopień zagrożenia fałszerstwem . Szczególnie podatne na fałszerstwa były banknoty o nominałach 500zł obu serii z 1944 roku i ostatecznie wycofano je 16 września 1946 roku, jednak w bankach można było je wymienić do połowy grudnia 1946roku. W styczniu 1946 roku wyemitowano do obiegu nowe banknoty o nominale 500 oraz 1000zł. Banknot o nominale 500zł, z tej emisji miał wielkość 176 x 94 mm. Był utrzymany w kolorystyce zielono – stalowej.

Awers banknotu zdobiły rysunki rybaka oraz Stoczniowca. Banknot był zaprojektowany przez Wacława Borowskiego, a wydrukowano go w łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na awersie znajdziemy również podpisy zarządu banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego. W dolnej części banknotu znajdziemy oznaczenie serii oraz sześciocyfrowego numeru w kolorze czerwonym. Banknot posiada znaki wodne w kształcie ciemnych oraz jaśniejszych liter W na całej powierzchni banknotu. Rewers jest ozdobiony rysunkiem Gdańska od strony Wełtawy. Kolejnym banknotem wyemitowanym w tym dniu był banknot o nominale 1000zł. Zaprojektowany również przez Wacława Borowskiego był większy od banknotu 500zł i miał wymiary 182 x 97 mm.

Awers banknotu był ozdobiony socrealistycznymi rysunkami postaci górnika i robotnika. Na marginesie oraz pod podpisami zarządu NBP widnieje seria oraz numer w kolorze czerwonym, przy czym numer jest już siedmiocyfrowy. Podobnie jak w przypadku 500żł banknot ten posiadał znaki wodne o kształcie liter W na całej jego powierzchni. Na rewersie umieszczono rysunek pejzażu miasta przemysłowego, pod którym widnieje notka prawna. Cały banknot jest utrzymany w ciepłych czerwonych kolorach. Banknoty były w obiegu do 8 listopada 1950 roku kiedy w drodze reformy pieniężnej zostały wymienione na nowe. Do tej pory wyemitowano 37728000 sztuk tego banknotu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Banknotypolskie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *