Po emisji pierwszych banknotów najpierw przez Centralną Kasę Resortów, a następnie przez odrodzony Narodowy Bank Polski okazało się szybko, że potrzeba wymienić klisze na podstawie których wykonywano polskie znaki pieniężne, z uwagi na bardzo duży stopień zagrożenia fałszerstwem . Szczególnie podatne na fałszerstwa były banknoty o nominałach 500zł obu serii z 1944 roku i ostatecznie wycofano je 16 września 1946 roku, jednak w bankach można było je wymienić do połowy grudnia 1946roku. W styczniu 1946 roku wyemitowano do obiegu nowe banknoty o nominale 500 oraz 1000zł. Banknot o nominale 500zł, z tej emisji miał wielkość 176 x 94 mm. Był utrzymany w kolorystyce zielono – stalowej.
Awers banknotu zdobiły rysunki rybaka oraz Stoczniowca. Banknot był zaprojektowany przez Wacława Borowskiego, a wydrukowano go w łódzkiej Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych. Na awersie znajdziemy również podpisy zarządu banku centralnego – Narodowego Banku Polskiego. W dolnej części banknotu znajdziemy oznaczenie serii oraz sześciocyfrowego numeru w kolorze czerwonym. Banknot posiada znaki wodne w kształcie ciemnych oraz jaśniejszych liter W na całej powierzchni banknotu. Rewers jest ozdobiony rysunkiem Gdańska od strony Wełtawy. Kolejnym banknotem wyemitowanym w tym dniu był banknot o nominale 1000zł. Zaprojektowany również przez Wacława Borowskiego był większy od banknotu 500zł i miał wymiary 182 x 97 mm.
Awers banknotu był ozdobiony socrealistycznymi rysunkami postaci górnika i robotnika. Na marginesie oraz pod podpisami zarządu NBP widnieje seria oraz numer w kolorze czerwonym, przy czym numer jest już siedmiocyfrowy. Podobnie jak w przypadku 500żł banknot ten posiadał znaki wodne o kształcie liter W na całej jego powierzchni. Na rewersie umieszczono rysunek pejzażu miasta przemysłowego, pod którym widnieje notka prawna. Cały banknot jest utrzymany w ciepłych czerwonych kolorach. Banknoty były w obiegu do 8 listopada 1950 roku kiedy w drodze reformy pieniężnej zostały wymienione na nowe. Do tej pory wyemitowano 37728000 sztuk tego banknotu.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Banknotypolskie.pl