Banknoty o nominale 1000 zł z emisji 1945

Pod koniec drugiej wojny światowej na wyzwalanych ziemiach polskich doszło po raz kolejny do sytuacji, że obowiązywały trzy waluty – radziecki rubel, niemiecka marka oraz złoty emitowany przez Bank Emisyjny w Polsce. Aby temu zaradzić Polski Komitet Wyzwolenia Narodowego powołał Kasę Resortów, przemianowaną w późniejszym czasie w Centralną Kasę Skarbową. Miała ona zająć się wprowadzaniem nowej waluty na terenach, które po wojnie miały wejść w skład nowej Polski. Pierwotnie wprowadzono banknoty wydrukowane przede wszystkim w dwóch wytwórniach – w radzieckiej drukarni GOZNAK oraz w Drukarni Narodów w Krakowie. Pierwsze serie banknotów miały jednak dość spore wady – jakość ich wykonania nie była rewelacyjna – szybko się niszczyły, a najważniejszą rzeczą było to, że banknoty te były bardzo łatwe do podrobienia.

Najczęściej fałszowano banknot o nominale 500zł, więc wycofano go z obiegu już w roku 1946. Jako wydawcę pierwszej serii banknotów wskazywano nie istniejący jeszcze Narodowy Bank Polski. Jednak pierwszym banknotem wydanym przez ten bank było 1000zł, z 1945 roku. W roku 1945 wydano jednak dwie wersje tego banknotu pierwsza emisja nie posiadała jeszcze podpisów zarządu powołanego NBP. Ciekawostką jest to, że banknot ma jako datę emisji podany styczeń 1945, a dopiero 15 lutego 1945 został powołany NBP. Jednak właśnie ten banknot uważa się za pierwszy wyemitowany przez NBP. Nie był to doskonały banknot – jego zabezpieczenia nie były lepsze od wcześniej wydanych banknotów.

Zaprojektowany został przez Ryszarda Kleczewskiego. W lipcu 1945 roku wyemitowano już drugą wersję tego banknotu – poprawioną nie tylko z na zabezpieczenia ale również jeśli chodzi o jakość wykonania. Banknot był zaprojektowany przez Wacława Borowskiego. Na awersie był widoczny rysunek robotnika, na rewersie przedstawiono pejzaż miasta przemysłowego. Jest to pierwszy banknot, który posiadał już podpisy zarządu NBP. Posiadał on znaki wodne różniące się od wcześniej wykonywanych – litera W o różnych odcieniach jasności na całej powierzchni banknotu.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie K-k.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *