Wśród kolekcjonerów banknotów panuje przekonanie że te najbardziej pożądane z polskich banknotów okresu międzywojennego to Guldeny gdańskie. Gdańsk w okresie międzywojennym od 1020 do 1939 roku był miast wen suwerennym pod nazwą Wolne Miasto Gdańsk, zajmował dość pokaźne terytorium a jego ludność stanowią w większość ludność niemiecka, Polacy to było zaledwie 10% ludności. Wolne Manisto Gdańsk posiadało również swoją walutę. Waluta tą był właśnie Gulden ustanowiony przez sejm gdański. W początkowych latach kiedy nie posiadł on jeszcze swojej waluty środkiem płatniczym buła niemiecka marka, jednak nie tylko. W związku z duża inflacją oraz brakiem pieniądza na rynku dodrukowywano inne lokalne banknoty, drukowane przez różne instytucje i przedsiębiorstwa.
Gulden obowiązywał od roku 1923 kiedy to po raz pierwszy został wydany przez Gdańską Aśkę centralną, eminentna tymczasowego. Gdańska Kasa centralna miała emitować guldeny do momentu utworzeni banku Gdańskiego. Ten natomiast utworzono rok później w 1924 roku, od tej pory zaczął on wydawać guldeny stanowiące legalny środek płatniczy w Wolnym Mieście Gdańsku. Gulden buł wybijany oraz drukowany w kilku nominałach. N a banknotach można było znaleźć Dwór Gdański, Wieżę więzienna czy Kościół Mariacki. Monety natomiast były wybijane w mennicy berlińskiej a niektóre w Holandii.
Waluta ta obowiązywała aż do momentu wybuchu II wojny światowej, kiedy to nakazem niemieckim w dniu 30 września 1939 roku Gulden został wycofany z obiegu i zastąpiony marką niemiecką. Jednakże niektóre Guldeny pozostały nieoficjalnie w obiegu aż do końca wojny. Swoją suwerenność utraciło również Wolne miasto Gdańsk, które zostało przyłączone do III Rzeszy. Obecnie Guldeny są bardzo pożądana zdobyczą wszystkich kolekcjonerów. Zarówno banknoty jak i numizmaty a szczególności złota 25 guldenówka z wizerunkiem fontanny Neptuna. Wszyscy, którym udało się zdobyć te pieniądze traktują je nie tylko jako wyjątkowy eksponat kolekcjonerski ale również jako pewien dorobek historyczny pięknego miasta Gdańska.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Gedanopedia.pl