Co słychać w świecie numizmatyki

Główne okrągłe rocznice, które są bardzo ważne dla nas Polaków i dla naszego kraju- polski są upamiętniane poprzez wyeksponowanie odpowiednich monet, które zawierają elementy symbolizujące ważne wydarzenie, bądź ważną, znacząca dla państwa osobistość. Fajnie tak mieć monetę ze swoim wizerunkiem. Kto by nie chciał? I tak z okazji obchodów setnej rocznicy przyznania Marii Skłodowskiej Curie Nagrody Nobla w swojej dziedzinie, jaką jest chemia, Narodowy Bank Polski wyemituje z tej oto okazji banknot z jej wizerunkiem. Będzie on również zawierał: symbol radu w złotej otoczce, czyli pierwiastka, który odkryła jakiś czas temu; sentencję, którą wypowiedziała oraz jej autograf.

Na rynek ma być dopuszczonych około 60000 sztuk tych banknotów. I jak widzimy, chemiczka została doceniona przez “świat polityki monetarnej”, który to na jej cześć stworzy specjalne banknoty. Banknot ten będzie nominałem dwudziestozłotowym. Kolejną monetą, która upamiętnia bardzo znanego człowieka nie tylko w Polsce, ale także i na całym świecie, jest osoba Jana Pawła II- papieża polaka. Moneta została wybita z okazji beatyfikacji JP II. Były to monety złote, które miały nominał i 100 i 25zł oraz srebrna z nominałem 20zł. Natomiast złota moneta o nominale 1000zł, była wyemitowana w bardzo niskim nakładzie. Na rynku dostępnych było tylko 500 sztuk, a więc pewnie obowiązywała zasada- kto pierwszy ten lepszy, a i pewno tu chętnych na bycie posiadaczem przepięknej i symbolicznej monety- nie brakowało. Wątpię w to, aby zapalony numizmatyk nie pokusił się o to, by ją zakupić.

Jak się okazuje były to monety o nietypowej wadze.Wszystkie te monety zawierają wizerunek Jana Pawła II; na jednym jest on widoczny z podniesioną ręką symbolizującą błogosławieństwo ludzi. Jak widać w przykładach zamieszczonych przeze mnie powyżej, wielkie i zasłużone osobistości posiadają swoje monety. W świecie numizmatyki dzieje się bardzo wiele, a zapaleni numizmatycy powinni na bieżąco śledzić wydarzenia, nowinki, ciekawostki i powstające nowe ekspozycje.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie E-kolekcjoner.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *