Czym jest numizmatyka?

Numizmatyka jest nauką, która zalicza się do nauk historycznych. Traktowana jest jako nauka pomocnicza. Numizmatyka zajmuje się przeprowadzaniem badań monet oraz banknotów. Badania te prowadzone są pod kątem historycznym (z jakiego okresu pochodzi dany pieniądz), estetycznym (jak wygląda, co przykuwa na nim uwagę) oraz pod kątem technicznym, który obejmuje między innymi aspekt wykonania danej monety czy wydrukowania banknotu.

Numizmatykę można podzielić na kilka rodzajów biorąc pod uwagę chronologię. I tak najstarszym działem numizmatyki jest numizmatyka grecka. Po niej wskazać można numizmatykę celtycką. Kolejnym ważnym etapem w rozwoju numizmatyki była numizmatyka rzymska. Oprócz już wymienionych wskazać można jeszcze także numizmatykę bizantyjską, krajów Dalekiego Wschodu, średniowieczną oraz tą najbardziej nam współczesną, czyli numizmatykę nowożytną. Osoby, które interesują się numizmatyką to numizmaci. Zajmują się oni kolekcjonowaniem monet. Każdy numizmat dąży do tego aby w swojej kolekcji posiadać rzadkie okazy monet.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Flickr.com

One Reply to “Czym jest numizmatyka?”

  1. Znam sporo osób, którzy zbierali monety 2 zł (kolekcjonerskie). Od kilku lat emisja tych monet zakończyła się i wydawane są nowe 5 zł monety. Jednak z tego co orientuję się to dużo osób ich nie kolekcjonuje. Numizmatyka jest fajna jeżeli mamy wolne środki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *