Czyszczenie i przechowywanie

Miłośnicy numizmatycznych podbojów nie zdają sobie sprawy, że każdy najmniejszy błąd – nierzadko nieświadomy – obniża wartość nabytych przez nich monet. To w jaki sposób moneta jest przechowywana wpływa na jej jakość oraz może pogarszać lub nie zmieniać jej stan faktyczny. Aby przechowywać monety w odpowiednich warunkach należy zaopatrzyć się w specjalny sekretarzyk numizmatyczny. Musi być on wykonany z najlepszej klasy drewna, które nie będzie w żaden sposób oddziaływać na tworzywa z jakich wykonane są monety.

Oprócz tego należy unikać prowizorycznie wykonywanych klaserów, które kuszą zbieraczy niskimi cenami. Zrozumiałym jest, że nie każdego stać na specjalny sekretarzyk zbudowany z wielu szufladek z wydrążonymi na monety zagłębieniami jednak należy pamiętać by z monetą obchodzić się ostrożnie. Ewentualnie należy zakupić klaser wykonany z materiałowych zabezpieczeń niwelujących ewentualne zniszczenia monety. Kiedy mamy już w czym przechowywać nasze zdobycze należy zatroszczyć się o ich kondycje i od czasu do czasu dokonać swoistej renowacji. Jednak i ten zabieg powinien odbywać się pod kontrolą specjalisty.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Enumizmatyczny.pl

One Reply to “Czyszczenie i przechowywanie”

  1. Kiedyś miałem monetę srebrną 20 zł. Zapakowana w kapslu. Miała taki dziwny nalot i postanowiłem sam go wyczyścić. Myślałem to zrobić tak, że na monecie nie będzie śladów czyszczenia. Nie udało się. Najlepiej jeżeli zależy nam na czyszczeniu to zlećmy to specjaliście.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *