Dlaczego warto inwestować w monety?

Od pewnego czasu specjaliści radzą inwestowanie w numizmatykę. Nie taką, o której większość z nas myśli czyli zbieranie starych pieniędzy, ale inwestowanie w monety kolekcjonerskie, wybite przez Mennicę Warszawską na zlecenie Narodowego Banku Polskiego. Numizmatyka zmieniła się z pięknego i kosztownego hobby. Możliwość obcowania z małymi dziełami sztuki powoduje, że są one coraz chętniej kupowane przez inwestorów. Część inwestorów zakup takiej pięknej monety traktuje jak zakup dzieła sztuki, który jest nie tylko piękny jak i przyniesie z czasem niezły zysk. Analitycy rynkowi wskazują, że rynek numizmatyki jest prężnie rozwijającym się segmentem rynku.

W Europie zachodniej już dawno inwestycje w monety dają profity inwestorom, jednak w Polsce dopiero od niedawna odkrywa ten rodzaj inwestycji. Inwestycja w monety jest wskazywana jako lepsza niż inwestycja w kruszec. Należy pamiętać, że parytet kruszców jest przeliczany w dolarach więc wahania kursu mogą przynieść ryzyko. Dodatkowym plusem inwestycji w monety jest to, że mają one o wiele większą płynność niż sztabki złota oferowane przez mennice państwowe. Owszem najwięcej inwestuje się w złote monety. Nie da się ukryć, że dają one największe zyski oraz największą pewność inwestycji.

Ci którzy pragną zakupić monety wykonane ze złota, którzy nie inwestują na co dzień muszą wiedzieć, że kruszec użyty do wybicia monety jest warty mniej niż wynosi jej wartość emisyjna, jednak zazwyczaj w bardzo krótkim czasie osiągają kilkudziesięciu, a nawet co niektóre kilkusetkrotne przebicie. Rekordzistą jest moneta wybita z okazji Konkursu Chopinowskiego w roku 1995 o nominale 200 zł, której wartość rynkowa przekroczyła 30000zł. Wartość numizmatów nie jest stała i waha się sezonowo, jesienią oraz zimą ceny rosną, a na wiosnę lekko się obniżają.

Dlaczego więc warto inwestować w monety kolekcjonerskie? Powodów jest wiele, zyski są dla niektórych najważniejszy, jednak dla mnie najważniejsza jest możliwość cieszenia z posiadania pięknych rzeczy jakimi na pewno są monety kolekcjonerskie wyemitowane przez Mennicę Warszawską

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Flickr.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *