Czym jest dukat lokalny? Jest to moneta służąca do promocji regionu. Dukaty lokalne są emitowane przez Mennicę Polską dla miast lub gmin, które chcą podkreślić pewne wydarzenie. Z tego rodzaju rozpowszechniania skorzystało również miasto Elbląg. W ramach upamiętnienia bohaterstwa czeladnika piekarskiego, który pokazał swoje męstwo podczas najazdu Krzyżaków na Elbląg, które to zaowocowało wygraną obrońców – wyemitowano dukat lokalny, który nazwano Piekarczykiem.
Aby przybliżyć elbląską legendę, należy wspomnieć, że Elbląg w szesnastym wieku był miastem przygranicznym. W roku tysiąc pięćset dwudziestym pierwszym toczyła się wojna mistrza krzyżackiego z królem Zygmuntem. Szczęście sprzyjało różnym stronom. Raz przewagę mieli Krzyżacy, a innym razem to Polakom udawało się zdobyć jakieś miasto. Wtedy to Krzyżacy, dla których Elbląg był strategicznie bardzo dobrze położony, zdecydowali się zaatakować miasto. Czwartego marca tegoż roku dwa tysiące Krzyżaków wyruszyło na podbój Elbląga. Przewodzili im Kasper von Schwalbach i Moritz von Knebel.
Pomimo wcześniejszych ostrzeżeń o ataku, Elbląg był bardzo słabo pilnowany. Rycerze stojący na straży byli mało czujni, a nad ranem – gdy przypuszczono atak – przysypiali. Wtedy to podpłaceni zdrajcy zaatakowali straże od wewnątrz i opuścili most zwodzony nieprzyjacielowi.
Walka rozgorzała na dobre. Nieliczni mieszczanie przeciwstawiali się naporowi licznego wroga. Kilku mężczyzn próbowało podnieść most zwodzony, jednak ten nie chcąc się poddać obrońcom runął do wody. Nie przeszkodziło to jednak wrogowi.
Wtedy to czeladnik piekarski swoim szpadlem do pieczenia chleba zaczął przecinać liny, które utrzymywały żelazną bramę. Gdy udało mu się naruszyć strukturę lin – brama runęła na oddział agresora aktualnie się pod nią znajdujący. Uniemożliwiło to dalszy napór wroga, a Krzyżacy znajdujący się w środku miasta zmuszeni byli się poddać.
Męstwo Piekarza było świętowane w Elblągu do osiemnastego wieku. Ku pamięci tego wydarzenia powstały właśnie Piekarczyki. Monety te były rozchwytywane przez mieszkańców oraz turystów odwiedzających Elbląg. W obiegu obowiązywał od dwudziestego piątego października do trzydziestego pierwszego grudnia roku dwa tysiące dziesiątego. Wyemitowane zostały w nakładzie dziesięciu tysięcy sztuk. Wykonano je z bimetalu, a ich nominał wynosił osiem Piekarczyków.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org
Elbląski Piekarczyk czy inne dukaty lokalne są fajnymi elementami do kolekcji. Jednak należy pamiętać, że zysku z takich monet (chociaż tak ich nie można zapewne nazwać) nie będzie. Do kolekcjonowania dukaty są OK, jako inwestycja już nie za bardzo. Ewentualnie jak nakład będzie do 100 sztuk.