Emisje NBP

Prawo do emisji pieniądza w Polsce ma wyłącznie Narodowy Bank Polski. Monety i banknoty kolekcjonerskie NBP rozpoczął emitować w połowie lat 60-tych ubiegłego stulecia. Pieniądze te wydawane są dla upamiętnienia różnych zdarzeń, rocznic, postaci, oraz dla zaspokojenia rynku numizmatycznego. Prawdziwi hobbiści czyhają na każdą okazję, żeby wzbogacić swoją kolekcję. często czekają w długich kolejkach, by zdobyć unikalny okaz monety bądź banknotu. Na każdy rok NBP planuje, jaką okazję upamiętnią monety, z jakiego będą kruszcu i w jakim nakładzie ukażą się na rynku.

Trudno tu wymienić wszystkie zrealizowane projekty Banku, jednak niektóre z nich można przypomnieć. Bardzo popularne wśród monet są emisje związane z pontyfikatem papieża Jana Pawła II i jego beatyfikacją. Są to monety złote, srebrne oraz monety NG, czyli tak zwane nordyckie złoto wykonane ze stopu miedzi, aluminium, cyny oraz cynku. Ostatnia emisja monet z serii dotyczącej papieża miała miejsce w bieżącym roku i była związana z jego beatyfikacją.

W celu upamiętnienia katastrofy smoleńskiej z dnia 10.04.2010 roku NBP wyemitował w bieżącym roku serię monet związanych tematycznie z tym wydarzeniem. Na rynek wpłynęło pięć tysięcy złotych monet z wizerunkiem pary prezydenckiej o nominale 100 złotych (obecnie wartość tej monety na aukcjach przekracza 2.300 złotych), 50 tysięcy srebrnych monet o nominale 20 złotych, 30 tysięcy srebrnych o nominale 10 zł i aż 800 tysięcy dwuzłotówek ze stopu NG.

Na 2012 rok bank zaplanował emisję monet o sześciu zróżnicowanych tematach .Chyba największą popularność osiągną nominały związane z Mistrzostwami Europy w Piłce Nożnej EURO 2012. Na tą okazję ma być wybitych 8 tysięcy monet złotych o nominale 100 zł, 80 tysięcy srebrnych o nominale 10 zł i aż milion dwuzłotówek NG. Wszystkie pieniądze NBP, zarówno obiegowe jak i kolekcjonerskie są prawnym środkiem płatniczym w kraju. Jednak przy zapłacie czy wymianie w banku monety kolekcjonerskie będą miały taki nominał, z jakim zostały wyemitowane.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Numi.blog.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *