Gdzie kupić?

Kolekcjonowanie monet i banknotów stanowi nieodłączny element działalności numizmatycznej każdego pasjonata. Ludzie interesujący się historią środków pieniężnych, ich archeologiczno – historycznymi konotacjami i wpływem pieniądza na historię dziejów rzadko zadowalają się przyjmowaniem suchej wiedzy książkowej, czy tej zasłyszanej na wykładach i sympozjach. Nie dziwi fakt, że większość numizmatyków to także, albo przede wszystkim jednak kolekcjonerzy, którzy chcą posiadać w swoim domu jak największą ilość starych, czy nowych unikatowych monet. Często mamy jednak problem z ich zdobyciem, gdyż wartościowe banknoty nie są dostępne wszędzie, tak jak zwykłe produkty.

Nie powinniśmy się jednak martwić, gdyż dostęp do nich wcale nie jest tak ciężki, jak mógłby się wydawać. Oczywiście jednym z najczęstszych i równocześnie najbezpieczniejszych środków nabycia monet jest ich zakup w Narodowym Banku Polskim. Możemy zrobić to osobiści w jednym z oddziałów bankowych, albo w Internecie za pośrednictwem systemu „Kolekcjoner”. Dokonać transakcji internetowej możemy również przez wiele portali tematycznych , z których do najbardziej znanych należą BestCoinShop, BestEuroCoin, E-kolekcjoner, czy E-numizmatyczny. Sklepów tego typu dostępnych jest w Internecie cała masa, ale należy przy zakupie zachować ostrożność, gdyż jak wiadomo ceny monet kolekcjonerskich do najniższych nie należą, więc nie chcieli byśmy tu w żaden sposób zostać po prostu oszukani.

Jeżeli boimy się więc dokonywać transakcji finansowych przez Internet, wybrać się możemy równie dobrze do zwykłych numizmatycznych sklepów, z czym że jednak będziemy musieli dobrze rozejrzeć się za tymi najlepiej wyposażonymi. Oczywiście, jak się zapewne domyślacie, jedną z najpopularniejszych form zakupów dokonywanych przez profesjonalnych kolekcjonerów są aukcje. Aukcje takie odbywają się najczęściej w siedzibach stowarzyszeń numizmatycznych i oferują nam prawdziwe perełki kolekcjonerskie. Oczywiście, jeżeli wolimy zostać w domu, skorzystać również możemy z aukcji internetowych, na przykład przez Allegro, czy eBay.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *