Rynek inwestorski co raz mocniej zainteresowany jest inwestycjami w metale szlachetne. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem ich cen na rynkach światowych. Już nie tylko złoto przynosi ogromne zyski w dość krótkim czasie ale to srebro, przez lata niedoceniany i wręcz pogardzany metal dzierży ostatnio palmę pierwszeństwa przynosząc zyski większe niż dobrze znany i kochany żółty metal. Jednak dla początkujących inwestorów ważne jest pytanie jak inwestować w złoto, czy w srebro? Może kupować precjoza wykonane z tych metali? A może w srebrne lub złote numizmaty?
Pierwsza metoda raczej nie jest najlepszą, mówiąc oględnie. Owszem można kupować złote lub srebrne precjoza, jednak pod warunkiem, że mają również wartość kolekcjonerską. Jeśli chodzi o numizmaty – owszem ich zakup może przynieść nawet dość spory zarobek. Przykładem na polskim rynku może być srebrna moneta o nominale 20 zł tworzące serię o tytule bursztynowy szlak. Monety te w ciągu pierwszych sześciu lat przyniosły zyski inwestorom przekraczający kilka tysięcy procent.
Do gatunków numizmatów niektórzy zaliczają sztabki wykonane z metali szlachetnych, na specjalne okazje – podobnie zresztą jak wspomniane wcześniej monety. Na uch powierzchni wykonane zostały zazwyczaj rysunki, często zaprojektowane przez znanych artystów światowego formatu. Ich nakład jest limitowany, a często są tez układane w serie tematyczne. Powoduje to, że ich cena jest wyższa niż sztabek inwestorskich. Do wartości bowiem samego kruszcu doliczona jest wartość jaką osiągają pośród samych kolekcjonerów.
Podobnie jak w przypadku monet kolekcjonerskich to zainteresowanie na rynku kolekcjonerskim określa rzeczywistą wartość sztabek. Jednak nie spadnie ona niż wartość kruszcu z którego jest wykonana. Sztabki kolekcjonerskie przez niektórych są traktowane jak małe dzieła sztuki. Są wystawiane w specjalnych gablotach przez właścicieli, jednak nie tracą wcale przez to wartości jako inwestycja, a nawet więcej można powiedzieć, że zyskują na tym.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org