Inwestycje w sztabki kolekcjonerskie

Rynek inwestorski co raz mocniej zainteresowany jest inwestycjami w metale szlachetne. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem ich cen na rynkach światowych. Już nie tylko złoto przynosi ogromne zyski w dość krótkim czasie ale to srebro, przez lata niedoceniany i wręcz pogardzany metal dzierży ostatnio palmę pierwszeństwa przynosząc zyski większe niż dobrze znany i kochany żółty metal. Jednak dla początkujących inwestorów ważne jest pytanie jak inwestować w złoto, czy w srebro? Może kupować precjoza wykonane z tych metali? A może w srebrne lub złote numizmaty?

Pierwsza metoda raczej nie jest najlepszą, mówiąc oględnie. Owszem można kupować złote lub srebrne precjoza, jednak pod warunkiem, że mają również wartość kolekcjonerską.  Jeśli chodzi o numizmaty – owszem ich zakup może przynieść nawet dość spory zarobek. Przykładem na polskim rynku może być srebrna moneta o nominale 20 zł tworzące serię o tytule bursztynowy szlak. Monety te w ciągu pierwszych sześciu lat przyniosły zyski inwestorom przekraczający kilka tysięcy procent.

Do gatunków numizmatów niektórzy zaliczają sztabki wykonane z metali szlachetnych, na specjalne okazje – podobnie zresztą jak wspomniane wcześniej monety. Na uch powierzchni wykonane zostały zazwyczaj rysunki, często zaprojektowane przez znanych artystów światowego formatu. Ich nakład jest limitowany, a często są tez układane w serie tematyczne. Powoduje to, że ich cena jest wyższa niż sztabek inwestorskich. Do wartości bowiem samego kruszcu doliczona jest wartość jaką osiągają pośród samych kolekcjonerów.

Podobnie jak w przypadku monet kolekcjonerskich to zainteresowanie na rynku kolekcjonerskim określa rzeczywistą wartość sztabek. Jednak nie spadnie ona niż wartość kruszcu z którego jest wykonana. Sztabki kolekcjonerskie przez niektórych są traktowane jak małe dzieła sztuki. Są wystawiane w specjalnych gablotach przez właścicieli, jednak nie tracą wcale przez to wartości jako inwestycja, a nawet więcej można powiedzieć, że zyskują na tym.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *