Jak inwestować w numizmatykę?

Numizmatyka, dla większości Polaków jest to tylko hobby dość drogie ale hobby, które polega na zbieraniu monet, banknotów pochodzących z dawnych czasów, bądź też monet kolekcjonerskich, wydanych na jakąś okoliczność w niewielkim nakładzie, będących czasem małymi dziełami sztuki. Większość z tych ludzi twierdzi, że człowiek zajmujący się numizmatyką musi mieć dość szeroką wiedzę, na temat historii, sztuki. Owszem jest to poniekąd prawda i odnosi się głównie do osób zbierających monety historyczne. Tu trzeba wykazać się wspomnianą wiedzą, by odróżnić cenne monety od nic nie wartych, prawdziwe perełki od nędznych podróbek. Takiej wiedzy nie wymaga numizmatyka zawężona do monet kolekcjonerskich.

Nie wielu jednak nie każdy sobie zdaje sprawę, że w numizmatykę można inwestować, bo przynosi to zyski, czasami całkiem niezłe. Ale jak inwestować? Czy jest jakiś sposób by zainwestować i otrzymać zyski bez ryzyka, że coś można stracić? Jak słychać na rynku, jeśli ktoś chce inwestować bez ryzyka strat to powinien kupić obligacje, ale i to nie daje 100% gwarancji zysku. Więc czy numizmatyka jest bezpiecznym sposobem do inwestowania? Na pewno tak. Jedną z najważniejszych zalet inwestowania w monety jest to, ze w każdym momencie możemy je wystawić do odsprzedaży.

Oczywiście przed inwestycją w numizmaty kolekcjonerskie, trzeba określić ile chcemy, lub ile możemy zainwestować. Przy dużych możliwości inwestowania warto zakupić monety wybite w złocie. Są one bite w bardzo krótkich seriach po kilka tysięcy sztuk co powoduje, iż już krótko po ich emisji osiągają kilkukrotne przebicie inwestorom. Dla mniej zamożnych – dobrą propozycją mogą być monety wykonane ze srebra lub też z Nordic Gold – czyli stopu miedzi cynku cyny oraz aluminium. Złota w tym stopie nie ma wcale, a swoją nazwę Nordyckie Złoto zawdzięcza swojej barwie. Inwestowanie w tego rodzaju monety nie przynoszą szybkiego zysku, jednak w sprzyjających inwestor warunkach można dość dobrze zarobić przykładem może być dwudziestozłotówka z serii bursztynowego szlaku, której obecna cena rynkowa wynosi przeszło 1300zł.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *