Jak to się wszystko zaczęło?

Określenie, że pieniądz jest kategorią rynkową utożsamianą z handlem wymiennym i rynkiem, funkcjonuje od początków uformowania się określonych społeczności ludzkich. Zorganizowanie struktur państwowych niosło za sobą problem uregulowania form zapłaty za dane dobro lub usługę. Od tego momentu można powiedzieć, że numizmatyka zaczęła budować swoją historie. Początki powstania pieniądza przypisuje się Sumerom (3100-1955 p. n. e.). Jako pierwsi do określenia wartości pieniądza posłużyli się metałem i szlachetnym złotem. Srebro poświęcone było bogom Słońca i Księżyca. Jednak tylko określili jednostkę obrachunkową, ponieważ pieniądz nie funkcjonował jako jednostka fizyczna.

Nie wykorzystywali złota ani srebra w podstawowym obiegu pieniężnym. Było ono przechowywane przez kapłanów w skarbcach. Kapłani wydawali tylko pisemne potwierdzenie rozliczeń na glinianych tabliczkach. Można uznać to za pierwsze efekty numizmatycznych zbiorów. Dwa tysiące lat p.n.e. nikt nie wiedział jeszcze czym są papierowe banknoty. Pieniądzem były również te dobra, które można było wymienić na inne i które stanowiły jakąś wartość dla danego społeczeństwa. Mówiąc krótko była to żywność, narzędzia, tkaniny, ozdoby. Proces rozwoju pieniądza wiąże się w ogromnym stopniu z rozwojem gospodarczym społeczeństwa. Protoplastą jest tutaj gospodarka naturalna, poprzez gospodarkę pieniężną i na gospodarce kredytowej zakończywszy.

Tworzeniu się społeczeństw towarzyszył pęd gromadzenia, zbierania, posiadania i otrzymywania dóbr. Za pierwsze eksponaty zbiorów numizmatycznych można tu uznać takie uniwersalne formy pieniądza preferowane we wczesnych kulturach jak; ozdóbki z metali szlachetnych w postaci bransolet, pierścieni czy spirali. Również w aspekcie badań numizmatycznych nad przeszłością wczesnych społeczności mówi się o kulturowym charakterze pieniądza uznawanego za pieniądz święty bądź kultowy. W tym przypadku były to symbole i posążki, które ofiarowano bogom jako dary czy upominki pokutne. Składano je w celu dziękczynnym i błagalnym za popełnione winy.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *