Jak zakupić sztabki metali szlachetnych

Obecna sytuacja na rynkach skłaniają do zakupu metali szlachetnych. Nie musimy jednak dokonywać zakupu fizycznego takich metali ale możemy zakupić certyfikaty na złoto lub srebro, które nam oferuje giełda lub też zakupić akcje firmy inwestującej w złoto lub srebro. Jednak gra na giełdzie wymaga dość dobrej znajomości rynku, a dodatkowo giełda może ulec w każdej chwili dość znacznym wahaniom lub manipulacjom, dlatego początkującym inwestorom radzi się zakup sztabek jako inwestycję w złoto czy też srebro. Każdy kto kupuje takie sztabki powinien zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych rzeczy.

Po pierwsze – sztabki wykonane ze złota lub srebra powinny mieć wybitą próbę. To musi być próba najwyższa – czyli 0,999. Mamy wtedy pewność, że jest to właśnie ten surowiec, na który jest zapotrzebowanie na rynku.
Na sztabce oprócz próby musi być wybita jej waga – jest ona podana w uncjach, dobrze jest jeśli jest również numer seryjny sztabki, jednak nie każda mennica takie numery wybija, więc nie są one konieczne. Jeśli inwestor zdecyduje się na zakup takich sztabek, to musi pamiętać, że nie warto kupować sztabek o wadze niższej jak 1uncję.

Inwestycje w metale szlachetne mogą przynieść zyski już po paru miesiącach, jednak warto poczekać co najmniej 2 lata, by stwierdzić, czy przynosi ona spodziewane zyski i warto dalej inwestować, czy nie i trzeba sprzedać posiadane sztabki. Sztabki warto kupować w specjalnych sklepach, bankach, lub też w biurach maklerskich. Ryzykowne są zakupy tych sztabek na portalach aukcyjnych, choć jak przyznają specjaliści można tam czasem kupić trochę taniej, jednak ryzyko, że zostanie się oszukanym jest dość spore. Oprócz zakupu sztabek inwestycyjnych, warto zainteresować się również sztabkami kolekcjonerskimi.

Dla części inwestorów są to bardzie okazy numizmatyczne jak inwestorskie. Różnica polega na tym, że oprócz wartości samego kruszcu z jakiego są zrobione, wartość podnoszą rysunki na ich powierzchni oraz limitowanie ich emisji. Nie zależnie od tego czy chcemy się cieszyć zyskami ze sztabek inwestycyjnych czy też inwestujemy w sztabki kolekcjonerskie, efekt końcowy będzie na pewno zadawalający.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *