Klasyfikować to panować

Każdy zbiór, czy to będą dane w postaci informacji czy fizyczne przedmioty, aby był użyteczny i spełniał swoją rolę, musi być uporządkowany. W dziedzinie nauki, jaką jest numizmatyka, mówimy, że trzeba dokonać klasyfikacji numizmatów. Jak wiadomo, mogą nimi być monety, banknoty oraz wszelkie inne znaki pieniężne. Niektórzy do tego grona zaliczają również okolicznościowe medale kolekcjonerskie, ale to kwestia najzupełniej umowna. Jeżeli skupimy się na monetach, to generalnie możemy powiedzieć, że zależnie od potrzeb możemy je dowolnie systematyzować, jednak najprostsza klasyfikacja będzie uwzględniała ich podział ze względu na przeznaczenie oraz co się z tym bezpośrednio wiąże, ze względu na ich dostępną ilość na rynku. W związku z tym będziemy wyróżniali monety obiegowe, okolicznościowe, kolekcjonerskie i próbne.

W tym pierwszym przypadku, będziemy mieli do czynienia rzecz jasna z monetami znajdującymi się w obiegu, jako środek płatniczy. Ilość tych monet przekracza milion sztuk i jest powtórnie emitowana w kolejnych latach. Jeżeli chodzi o te okolicznościowe, to występują one na rynku zwykle w ilości zbliżonej do monet obiegowych (ok. miliona sztuk), ale jest emitowana tylko jeden raz. Te monety również są pełnoprawnym środkiem płatniczym w danym kraju. W przypadku monet kolekcjonerskich sprawa wygląda nieco inaczej. Wybijane są zwykle w niewielkich ilościach, rzędu kilku lub kilkudziesięciu tysięcy sztuk, a ich cena zawsze przekracza ich wartość nominalną.

Z tego względu automatycznie stają się one pozycjami na rynku kolekcjonerskim i nigdy nie trafiają do obiegu pieniężnego. Co ciekawe, do monet kolekcjonerskich zalicz się także wybijane czasem monety próbne, które mają wyraźny napis PRÓBA umieszczony na awersie. Zwykle wykonane są z innego materiału niż wybijana już moneta obiegowa a ich ilość na rynku nie przekracza zazwyczaj kilku tysięcy sztuk. Również popularne lustrzanki, czyli monety o idealnie wypolerowanym tle i matowym rysunku, są monetami kolekcjonerskimi.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *