Monety kolekcjonerskie 1972-2009

Podobnie jak w historii Polski, w polskiej numizmatyce wiele się działo w przeciągu lat 1972-2009. Jedną z serii zapoczątkowanych i wydanych w latach 1977-1989 była seria srebrnych monet kolekcjonerskich o tematyce „ochrona środowiska”. Rozpoczęła ją emisja monety z wizerunkiem Żubra a zakończyła się Sową z młodymi. Monety te nie dość, że ukazały się niezbyt dużym nakładem, to przedstawiają popularny motyw zwierzęcy więc ich wartość kolekcjonerska i rynkowa jest dość wysoka. Dlatego warto zwrócić na nie uwagę podczas wyprawy do sklepu z numizmatami.

Kolejną ciekawą serią numizmatyczną jest kolekcja przedstawiająca poczet królów i książąt Polski rozpoczęta w 1971 roku. Pierwszą serią typowo kolekcjonerską była wydana w PRL kolekcja monet „Wielcy Polacy”. Jako pierwsza na monecie pojawiła się podobizna Fryderyka Chopina o wartości nominalnej 50zł.  Wtedy też rozpoczęło się duże zainteresowania numizmatyką w Polsce. „Żołnierz Polski Na Frontach II Wojny Światowej” jest kolejną bardzo ciekawą serią. Lata jej emisji przypadają na 1989- 1995. Pierwsza z nich przedstawiała bardzo ważne dla Polaków Westerplatte. Czas jej wydania przypada jeszcze na czas PRL, ostatnia zaś moneta tej serii wydana już po denominacji przedstawia Berlin. Seria ta w dużym uogólnieniu przedstawia najważniejsze wydarzenia II Wojny Światowej w której udział miał Polski Żołnierz.

Ciekawą, zwłaszcza dla sympatyków historii, może też być seria monet, „Polska Droga Do Wolności”. Celem tej właśnie serii jest przedstawienie dążeń wolnościowych Polaków i wydarzeń z tym związanych. Miały one także na celu umocnienie poczucia wolności w Polakach. W roku 1990 zaczęła się kolejna seria monet kolekcjonerskich. Miała ona przedstawiać „Dowódców Armii Krajowej i Wojska Polskiego”. Pierwszymi dowódcami których podobiznę umieszczono na monecie byli gen. Stefan Rowecki „Grot” i gen, Tadeusz Komorowski „Bór”. Monety te o nominale 200 000zł ukazały się w nakładzie po 25.000 każda. Ostatnio wydaną w 2004 roku monetą z tej serii była moneta upamiętniająca generała brygady Stanisława F. Sosabowskiego, o nominale 10 złotych, a nakładzie 56.000 sztuk.

Jednymi z najładniejszych i najciekawszych wizualnie kolekcji jest rozpoczęta w 2001 roku seria Pt. „Polski Rok Obrzędowy” przedstawiają one takie tradycje kultury Polski jak kolędnicy, obchody nocy świętojańskiej, śmigus-dyngus i dożynki. Najpopularniejszą monetą z tej kolekcji jest moneta z 2006 roku, o nominale 2zł a nakładzie 1 000 000, przedstawiającą noc świętojańską. Z powodu tak dużego nakładu jej wartości rynkowa jest obecnie bardzo niska gdyż wynosi około 8 zł.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Polskieradio.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *