Muzea numizmatyki

W Polsce rozwój numizmatyki notuje się od XIX wieku, choć już wcześniej interesowano się tym tematem i między innymi Joachim Lelewel w XVIII wieku pisał prace związane z numizmatyką. Obecnie największe zbiory monet, medali, orderów i dokumentacji zgromadzono w Muzeum Sztuki Modelarskiej we Wrocławiu, Gabinecie Numizmatycznym Zamku Królewskiego w Warszawie oraz Gabinecie Numizmatycznym Mennicy Polskiej również znajdującym się w Warszawie. W obiektach tych zgromadzono cenne eksponaty historyczne, krajowe jak również zagraniczne. Tylko doświadczeni numizmatycy zdają sobie sprawę, ile pracy i środków finansowych zainwestowano w ich nabycie, fachową konserwację i ekspozycję.

Czasem muzea czy gabinety numizmatyczne, chcąc zdobyć środki na zakup nowych monet czy banknotów sprzedają na aukcjach część swoich zbiorów. Oprócz przypadkowych turystów muzea numizmatyczne są odwiedzane przez naukowców, poszukujących cennych źródeł historycznych oraz studentów piszących prace magisterskie bądź doktorskie. Przyzwoite pod względem jakości i i ilości monet są zbiory zgromadzone jeszcze w kilkunastu innych muzeach i gabinetach numizmatycznych. Są to m,in Muzeum Narodowe w Warszawie, Krakowie, Poznaniu, Szczecinie oraz we Wrocławiu. Są tu gabinety numizmatyczne stałe oraz organizowane na okoliczność jakiejś rocznicy, czy zdarzenia.

Niewątpliwie pokaźne zbiory zgromadzili indywidualni numizmatycy, ale z uwagi na ich bezpieczeństwo nie podaje się ich adresów i danych osobowych. O zasobie zgromadzonych przez nich zbiorach dowiadujemy się tylko wtedy, gdy z jakichś powodów likwidują oni pieczołowicie zebraną kolekcje zgłaszając ją do sprzedaży na aukcjach. Jest wiele fachowej literatury informującej jak założyć kolekcję numizmatyczną. Są zalecenia jak kupować, numerować czy konserwować zbiory. Początkującym zbieraczom nie zaleca się samodzielnego czyszczenia monet, zwłaszcza bitych stemplem lustrzanym, gdyż może dojść do nieodwracalnego ich uszkodzenia. Dlatego też bezpieczniejsze (oraz o wiele tańsze) jest podziwianie zbiorów monet z wystaw muzealnych, niż rozpoczynanie własnej kolekcji.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Historia.org.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *