Najpopularniejsza orkiestra świata

Filharmonicy wiedeńscy są z całą pewnością najbardziej znaną orkiestrą na świecie. Mamy możliwość podziwiania jej podczas Koncertu Noworocznego, który daje rokrocznie w okresie świąteczno-noworocznym nieprzerwanie od czasów II wojny światowej. Koncert transmitowany jest do 72 krajów świata i gromadzi przed telewizorami ponad miliard telewidzów. Ale Wiedeńscy Filharmonicy to także nazwa pierwszej srebrnej monety inwestycyjnej, jaka kiedykolwiek została wyemitowana w strefie euro. Wybijana jest w posiadającej ponad osiemset letnią historię Austrian Mint z siedzibą w Wiedniu. Wykonana została z 1 uncji, czyli 31,1 gramów czystego srebra próby Ag 999.

Ma średnicę 37 mm i grubość 3,2 mm. Jest niezwykle cenna również ze względu na precyzję, z jaką wykonany został motyw widniejący na awersie oraz co za tym idzie przez staranność kunsztu menniczego. Posiada nominał w wysokości 1,5 euro. Wróćmy jeszcze na chwilę do wspomnianego motywu. Awers przedstawia z dbałością o szczegóły słynne organy znajdującej się w sali koncertowej Wiener Musikverein. Natomiast na rewersie monety znajduje się swoisty bukiet złożony z najważniejszych instrumentów wiedeńskiej orkiestry, takie jak: wiolonczela, dwie altówki, dwoje skrzypiec, francuski róg, fagot oraz harfa.

W wersji srebrnej moneta istnieje tylko, jako jednouncjowa, natomiast złota moneta Wiener Philharmoniker występuje w różnych wersjach wagowych o różnych nominałach. Najczęściej jest spotykana złota moneta o wadze 1/10 uncji próby Au 999 o nominale 10 euro. Złoty odpowiednik pojawił się historycznie, jako pierwszy, bo już w 1989 roku, zaś srebrna wersja wybita została dopiero 19 lat później.To bez wątpienia jedna z najcenniejszych monet inwestycyjnych wybijanych na terenie Europy. Jest upamiętnieniem wybitnej orkiestry, ale i wprowadzenia strefy euro. Zdecydowanie powinna być obowiązkową pozycją w każdej kolekcji. A więc kolekcjonerzy oraz miłośnicy Wiedeńskich Filharmoników – czas pomyśleć o zakupie, jeśli jeszcze tego nie zrobiliście.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Tawex.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *