Niemcy w strefie euro

Nasi najbliżsi sąsiedzi ważni partnerzy gospodarczy, czyli Niemcy, jako jeden z pierwszych krajów przyjęli wspólną europejską walutę. Monety euro zastąpiły w Niemczech marki, choć w czasie tego procesu nie obeszło się bez większych i mniejszych nieporozumień. Ostatecznie jednak stanęło na tym, że Niemcy przyjęli nową walutą, a ich narodowe rewersy należą do najlepiej zaprojektowanych spośród wszystkich monet euro.

Na najdrobniejszych monetach do pięciocentówki włącznie widnieje gałązka dębu. Nie jest to w niemieckiej numizmatyce rzecz nowa, ponieważ podobny symbol zdobił także fenigi, monety zdawkowe marki niemieckiej przed przejściem na nowy system monetarny. Na nieco grubszym bilonie widnieje Brama Brandenburska będąca alegorię otwartości, natomiast największe nominały noszą na sobie wizerunek orła, który symbolizuje niezależność. W przypadku Niemiec jednak na monetach euro nie ma godła państwowego- orzeł jest inny niż wizerunek orła w godle.

Monety euro bite dla Niemiec są bardzo schematyczne i uproszczone. Dzięki temu mają swój unikalny charakter. Pozostają także, może poza gałązką dębu, bardzo szeroko rozpoznawalne, choć i owa gałązka nie jest żadnym novum w galerii symboli niemieckich. Zdecydowanie jednak są to monety wizualnie ciekawe i na najwyższym stopniu, jeśli chodzi o wartość artystyczną.

W polskich kolekcjach spotykane są często, gównie dlatego, że nie ma żadnego problemu z dostarczeniem do kraju obiegowych monet. Trochę gorzej prezentuje się sytuacja z monetami w stanie menniczym, ale i one są jak najbardziej do zdobycia. Powodem, dla którego tak chętnie kolekcjonujemy niemieckie monety euro jest na pewno historyczna bliskość obu narodów, których losy układały się w przedziwny sposób. Owszem, pełne są aż do dziś, wzajemnego żalu i pretensji, ale także epizodów doskonałej współpracy i politycznej i gospodarczej. Polacy, których cechą narodową jest pewien sentymentalizm chętnie kolekcjonują monety państw sąsiedzkich. Poza tym, nie ukrywajmy, są znacznie łatwiejsze do zdobycia niż na przykład monety euro z Cypru. Wyzwaniem jest takie zaaranżowanie kolekcji, żeby miała ona ponadczasowy wymiar: historie Niemiec i Polski jest na zawsze zapisana na tych samych kartach, choć oczywiście różnym atramentem, a monety euro są symbolem, który może pomóc we wzajemnym zrozumieniu i zbliżeniu się do siebie na takim zwykłym, ludzkim, pozbawionym zbędnych emocji poziomie.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixdaus.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *