Po pierwszych emisjach banknotów na ziemiach wyzwolonych okazało się szybko, że banknoty drukowane w ZSRR nie spełniają oczekiwań jeśli chodzi o jakość wykonania ani o zabezpieczeniami przed fałszerstwami. Skala fałszowania banknotów była bardzo duża, dlatego zdecydowano się na kolejną emisję banknotów już drukowanych przez polskie drukarnie, głównie przez łódzką Państwową Wytwórnię Papierów Wartościowych. Do produkcji tych banknotów użyto papieru pochodzącego z Zakładów w Kluczach pod Olkuszem. Z dniem 15 stycznia 1945 roku wprowadzono pierwsze nowe banknoty o nominałach 500 oraz 1000 złotych. Projektantem ich był Wacław Borowski. Posiadają już nowe rozwiązania graficzne – rysunki socrealistyczne przedstawiające przedstawicieli klasy robotniczo – chłopskiej.
Banknot 500zł miał na awersie rysunki rybaka oraz stoczniowca rewers ozdobiony był widokiem Gdańska od strony Wełtawy, natomiast nominał 1000zł, ozdobiony był rysunkami robotnika i hutnika, rewers tego banknotu przedstawiał pejzaż przemysłowy. Banknoty miały już nowe wzory znaku wodnego – litera W o różnych odcieniach na całej jego powierzchni. W lipcu 1946 roku zostały wyemitowane również następne banknoty niższych nominałów – 1, 2, 5, 10, 20, 50 oraz 100zł, a także druga seria banknotów 500 i 1000zł. Wszystkie te banknoty były zaprojektowane przez Wacława Borowskiego, a rysunki na wyższych nominałach były w tym samym socrealistycznym stylu.
Banknoty o nominałach od 1 do 10 zł nie posiadały oznaczeń literowego oraz cyfrowego. Kolejna emisja miała miejsce w roku 1947. Banknoty z tej emisji różniły się od wcześniejszych rysunkami projektu ponownie Borowskiego, jednak utrzymanego w tym samym stylu. Banknoty te były w obiegu do roku 1950 wraz z banknotami z emisji 1944 roku oprócz wycofanego już w roku 1945 banknotu 500zł. Ciekawostką jest, że mimo iż banknoty z emisji 1946 były pierwszymi banknotami wyemitowanymi przez Narodowy Bank Polski, to w 1974 roku z okazji 30lecia NBP jako pierwsze jego banknoty zostały wskazane emitowane jeszcze przez Kasę Resortów.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Numisklep.pl