Podstawowe akcesoria

Podstawowym akcesorium towarzyszącym każdemu numizmatykowi są klasery. Nie muszą one pojawić się jeszcze zanim kolekcjoner wejdzie w posiadanie pierwszej monety, czy też banknotu. Jeżeli pasjonat dopiero rozpoczyna swoją przygodę ze znakami pieniężnymi, może w początkowej fazie kompletowania kolekcji przechowywać poszczególne np. monety w przystosowanych do tego celu woreczkach strunowych lub kopertach ochronnych. Te pierwsze mogą wydawać się bardziej atrakcyjne z tego względu, iż można obejrzeć znajdującą się we wnętrzu monetę bez narażenia jej na ewentualne zabrudzenia, które mogą być niebezpieczne zwłaszcza dla wartościowych okazów.

W tym miejscu warto przypomnieć, iż nie należy samodzielnie czyścić monet ani banknotów, gdyż można je nieodwracalnie zniszczyć i utracić ich wartość. Czyszczeniem tego typu przedmiotów musi zająć się doświadczony profesjonalista. Czasem warto nieco w to zainwestować, ale mieć pewność, że naszym znakom pieniężnym nie wyrządzimy dodatkowej „krzywdy”. Jest to niezwykle ważne postępowanie i warto wyrobić sobie takie nawyki od samego początku. Do krótkotrwałego przechowywania można również wykorzystać kopertę ochronną. Nie jest to atrakcyjna forma przechowywania, ale pomaga nam ochronić nasz nowy nabytek przed oddziaływaniem czynników zewnętrznych takich jak np. zabrudzenie, wilgoć, kurz.

Nie są to drogie akcesoria, gdyż nie są to stricte numizmatyczne produkty, lecz jakby zaadaptowane przedmioty ogólnego użytku. Woreczki sprzedawane są najczęściej po 100 lub 1000 sztuk. Na początek wystarczy 100. Ceny wahają się w przedziale od około 1,5 zł 40×60 mm, do około 22 zł 200×300 mm. Jeśli chodzi o koperty, to można je nabyć od około 32 zł do około 180 zł za 100 sztuk. Można również dokonać zakupu pojedynczych sztuk od około 0,50 zł. Warto zadbać o każdy element swojej kolekcji i w miarę jej poszerzania zainwestować w profesjonalne akcesoria do bezpiecznego i estetycznego przechowywania swojej kolekcji aby stała się ona naszą dumą i radością oraz mogła nas cieszyć jak najdłużej.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Zapto.org

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *