Portugalskie monety euro

Monety euro bite dla Portugalii same w sobie są całkiem przyjemną kolekcją numizmatów. Wszystkie mają wspólny temat, który jednak nie jest tak prosty jak zwykłe symbole narodowe. Na szczęście nie umieszczono także na wszystkich postaci żadnego ze znanych Portugalczyków. Wspólnym mianownikiem są symbole historyczne i pieczęć Alfonsa I Zdobywcy. Pieczęć jako taka, której pierwszy wzór pochodzi z tysiąc sto trzydziestego czwartego roku, zdobi rewersy trzech najdrobniejszych monet. Trzy kolejne to wzór pieczęci z roku tysiąc sto czterdziestego drugiego, natomiast dwie najwyższe monety przedstawiają warowny zamek i portugalski herb (Portugalia zamiast godłem, posługuje się herbem państwowym) oraz wzór pieczęci o dwa lata młodszej od poprzedniej.

Choć wszystkie portugalskie monety euro wyglądają dla nas dość egzotycznie, to już na pierwszy rzut oka można odkryć między nimi związek. Jest to właśnie ten element, który przyciąga kolekcjonerów jak magnes, ponieważ jest to jedyny taki projekt pośród wszystkich monet euro, a także jeden w ogóle z nielicznych o podobnej konfiguracji. Monety euro bite dla Portugalii już od samego początku były bestselerem kolekcjonerskim i przed pierwszą emisją nawet było wiadomo, że cały nakład można by było przeznaczyć dla kolekcjonerów, a i tak znikłby bardzo szybko.

Stąd cena portugalskich monet euro w edycji kolekcjonerskiej jest najwyższa ze wszystkich, a zwykłe obiegowe monety w stanie menniczym też pobiły niejeden rekord cenowy. Polskie kolekcje są wprawdzie dość ubogie w portugalskie monety euro, ale udaje się znaleźć dość liczne egzemplarze obiegowe także w kolekcjach, do których w zasadzie tematycznie nie pasują. Są to jednak monety euro tak bardzo wyróżniające się na tle pozostałych, że w zasadzie nie można ich nie mieć w kolekcji. Często też stanowią początek większej kolekcji, z którą niekoniecznie SA związane tematycznie, co zawdzięczają swojej wielkiej urodzie. Na pewno są to jedne z najbardziej atrakcyjnych wizualnie rewersów monet euro, jakie kiedykolwiek zostały zaprojektowane, natomiast z cała pewnością też można stwierdzić, że są to jedne z najbardziej czasochłonnych odwzorowań, ponieważ tutaj projekt w postaci pieczęci był już wprawdzie znany, ale jego skrupulatne kilkakrotne przenoszenie tak, aby nadawał się do bicia monet nie było wcale pracą łatwą, więc ogólnokrajowy konkurs wyłaniający najlepszy projekt musiał być kierowany przez jury o bardzo wysublimowanym guście.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pinterest.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *