Przechowywanie monet

To jak przechowuje się monety uzależnione jest od wielu czynników. Po pierwsze istotne jest w jakim celu zakupiliśmy te monety. Jeżeli jest to wyłącznie inwestycja kapitału i chęć zarobienia na tych monetach a nie przesłanki numizmatyczne to wystarczą zwykłe kapsle lub holdery, które mają na celu wyłącznie zabezpieczenie monety przed uszkodzeniem a ponadto zajmują stosunkowo niewiele miejsca i można je bez problemu przechowywać. Jeżeli chodzi o numizmatyków to najbardziej popularnym sposobem przechowywania monet są klasery czy albumy. Nie jest to jednak najwygodniejszy sposób przechowywania drogich monet.

Jeżeli jednak zdecydujemy się na album czy klaser należy sprawdzić z jakiego tworzywa jest wykonany, czy przypadkiem nie spowoduje to nalotu na monetach albo matowienia, czy tworzywo jest na tyle mocne że nie będzie się rozrywać pod ciężarem monet i wreszcie czy mają odpowiednią ilość przegródek a także czy ich wielkość jest zróżnicowana co pozwoli na przechowywanie monet o różnej wielkości. Albumu również nie do końca dają możliwość odpowiedniej segregacji naszej kolekcji, często więc monety muszą być przemieszanie tal aby zapełniały cały album. Alternatywą chyba właściwą dla albumów czy klaserów stały się szafki na monety.

Numizmatycy posiadający pokaźne kolekcje często zakupują właśnie takie półki zwane też sekretarzykami na monety. To coś w rodzaju komody, posiadające bardzo wąskie szufladki w których na specjalnych tackach i specjalnie wytłoczonych miejscach umieszczane są monety. Taka szufladę można wyjąc w całości aby oglądać kolekcje. Taki sekretarzyk staje się nie tylko świetnym miejscem dla przechowywania monet ale również może okazać się bardzo ładną ozdobę pomieszczenia czy naszego domu. Wykonuje się je z kilku rodzajów drewna dlatego bez problemu można dopasować ją do naszego pokoju, wnętrza itd. Ważne również jest aby umieścić taki mebel w odpowiednim miejscu gdzie będzie cieszyć widokiem warto również dołożyć starań aby był odpowiedni i ciekawie wyeksponowany.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie E-numizmatyczny.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *