Różne monety ziem polskich

Historia Polska jest na tyle bogata, że numizmatycy potrafią jednym tchem wymienić kilkadziesiąt różnych monet obcych, które weszły do obiegu na ziemiach polskich. Jedne z nich zostały narzucone w wyniku wojny, inne znów były stosowane, bo były wygodne- na tej samej zasadzie, jak obecnie przy granicach można swobodnie w sklepach kupować zarówno za złotówki, jak i w walucie obcej sąsiada. Wygoda zawsze była na pierwszym miejscu i między innymi dlatego kolekcje monet obcych będących w obiegu na ziemiach polskich mogą być niemalże nieograniczone.

Jedną z pierwszych monet obcych, które weszły do obiegu był jedenastowieczny denar krzyżowy Ottona Trzeciego. Moneta ta, jakkolwiek nie została narzucona siłą, a przyjęła się spontanicznie, osiągnęła taką popularność, że prawdopodobnie była spotykana częściej niż monety rodzime. Obraz wybity na monecie nie jest szczególnie wyraźny, ale można z powodzeniem na awersie rozpoznać krzyż, od którego zresztą moneta ta bierze swoja nazwę, oraz napisy w polach i otoku. Rewers natomiast zdobi obraz kaplicy Ahlht.

Denary krzyżowe były bite w mennicy w Magdeburgu skąd szerokim strumieniem napływały na tereny polskie. Ich historia nierozerwalnie związana jest ze Zjazdem Gnieźnieńskim, natomiast sam denar krzyżowy uważany jest za najczęściej spotykaną monetę obcą będącą w obiegu na ziemiach polskich, w stosunku do monet rodzimych pochodzących z tego samego okresu, o których, prawdę mówiąc wiemy stosunkowo niewiele. Pytanie numizmatyka: czy można gdzieś kupić denary krzyżowe? Choć nie są one szczególnie rozpowszechnione, zwłaszcza egzemplarze w zadowalającym stanie, ale przy odrobinie szczęścia można na forach internetowych numizmatyką albo rzadziej na aukcjach w internecie znaleźć kilka dobrych sztuk, choć zapewne przyjdzie nam za nie słono zapłacić.

Denar krzyżowy jest jednak pozycją w zasadzie obowiązkową w kolekcjach grupujących monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich i rzeczywiście w takich tematycznych zbiorach pomijany jest rzadko, chyba że z powodu trudności w znalezieniu egzemplarza denara w wystarczająco dobrym stanie, aby można było o nim powiedzieć, że jest ozdobą kolekcji. Z cała pewnością posiadanie tej monety daje niesamowite przeżycia z racji obcowania z ponad tysiącletnią historią. Tu jednak trzeba uważać, żeby nie naciąć się na jedną w wielu istniejących na rynku podróbek nie wartych złamanego grosza.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *