Różnorodność monet obiegowych

Polska Rzeczpospolita Ludowa być może nie kojarzy się z bogactwem i dobrobytem. Jeśli jednak przeanalizuje się monety obiegowe wyemitowane w czasach PRL-u, można zauważyć wielką ich różnorodność i bogactwo. W latach 1949 – 1990 w obiegu znajdowały się monety o następujących nominałach: 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 10 groszy, 20 groszy oraz 50 groszy, a także 1 złoty, 2 złote, 5 złotych, 10 złotych, 20 złotych, 50 złotych, 100 złotych, 200 złotych, 500 złotych, 1000 złotych, 10 000 złotych oraz 50 000 złotych. Monety nie tylko dostępne były w osiemnastu nominałach. W latach przypadających na czas Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dokonano emisji kilku lub kilkunastu wersji większości z nich.

Moneta o nominale 1 grosz została wyemitowana w 1949 roku. Ważąca 0,5 grama moneta wykonana była z aluminium i miała średnicę równą 14,7 milimetra. Dwugroszowa moneta, ważąca 0,57 grama, produkowana była z aluminium. Jej średnica wynosiła 16 milimetrów. Emisji dokonano w 1949 roku. Moneta o nominale 5 groszy została wyemitowana w trzech różnych wersjach. Surowcem wykorzystanym do produkcji pierwszej z nich był brąz. Moneta o średnicy 20 milimetrów ważyła 3 gramy. Podobnie jak jej pierwsza wersja, druga odmiana monety o nominale 5 groszy została wyemitowana w roku 1949. Moneta zachowała swoje wymiary, jednak zamiast brązu do jej produkcji użyto aluminium, przez co jej waga została obniżona do 1 grama.

Emisja trzeciej wersji monety pięciogroszowej rozpoczęła się w 1958 roku. Zmniejszono jej średnicę do 16 milimetrów, pozostając przy użyciu aluminium do jej produkcji. Waga monety spadła do 0,6 gram. Moneta dziesięciogroszowa została wyemitowana w trzech wersjach, mających początek emisji odpowiednio w 1949, 1949 i 1961 roku. Pierwotna wersja monety wykonana była z miedzioniklu, później jednak do jej produkcji stosowano aluminium. Podobnie rzecz się miała z monetami o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1 złoty. Przy produkcji różnych wersji monet przechodzono od stosowania miedzioniklu do aluminium.

Moneta dwudziestogroszowa wyemitowana została w trzech różnych wersjach, natomiast liczba wersji monet o nominałach 50 groszy oraz 1 złoty wynosi 4. Moneta dwuzłotowa początkowo produkowana była z aluminium. Do przygotowania jej kolejnych dwóch wersji użyto natomiast mosiądzu. W czwartej i ostatniej wersji monety powrócono do stosowania aluminium. Monety o wyższych nominałach również emitowane były w różnych wersjach. Dlatego też monety z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą zaskoczyć numizmatyków swoją różnorodnością

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Imged.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *