Różnorodność monet obiegowych

Polska Rzeczpospolita Ludowa być może nie kojarzy się z bogactwem i dobrobytem. Jeśli jednak przeanalizuje się monety obiegowe wyemitowane w czasach PRL-u, można zauważyć wielką ich różnorodność i bogactwo. W latach 1949 – 1990 w obiegu znajdowały się monety o następujących nominałach: 1 grosz, 2 grosze, 5 groszy, 10 groszy, 20 groszy oraz 50 groszy, a także 1 złoty, 2 złote, 5 złotych, 10 złotych, 20 złotych, 50 złotych, 100 złotych, 200 złotych, 500 złotych, 1000 złotych, 10 000 złotych oraz 50 000 złotych. Monety nie tylko dostępne były w osiemnastu nominałach. W latach przypadających na czas Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej dokonano emisji kilku lub kilkunastu wersji większości z nich.

Moneta o nominale 1 grosz została wyemitowana w 1949 roku. Ważąca 0,5 grama moneta wykonana była z aluminium i miała średnicę równą 14,7 milimetra. Dwugroszowa moneta, ważąca 0,57 grama, produkowana była z aluminium. Jej średnica wynosiła 16 milimetrów. Emisji dokonano w 1949 roku. Moneta o nominale 5 groszy została wyemitowana w trzech różnych wersjach. Surowcem wykorzystanym do produkcji pierwszej z nich był brąz. Moneta o średnicy 20 milimetrów ważyła 3 gramy. Podobnie jak jej pierwsza wersja, druga odmiana monety o nominale 5 groszy została wyemitowana w roku 1949. Moneta zachowała swoje wymiary, jednak zamiast brązu do jej produkcji użyto aluminium, przez co jej waga została obniżona do 1 grama.

Emisja trzeciej wersji monety pięciogroszowej rozpoczęła się w 1958 roku. Zmniejszono jej średnicę do 16 milimetrów, pozostając przy użyciu aluminium do jej produkcji. Waga monety spadła do 0,6 gram. Moneta dziesięciogroszowa została wyemitowana w trzech wersjach, mających początek emisji odpowiednio w 1949, 1949 i 1961 roku. Pierwotna wersja monety wykonana była z miedzioniklu, później jednak do jej produkcji stosowano aluminium. Podobnie rzecz się miała z monetami o nominałach 10, 20 i 50 groszy oraz 1 złoty. Przy produkcji różnych wersji monet przechodzono od stosowania miedzioniklu do aluminium.

Moneta dwudziestogroszowa wyemitowana została w trzech różnych wersjach, natomiast liczba wersji monet o nominałach 50 groszy oraz 1 złoty wynosi 4. Moneta dwuzłotowa początkowo produkowana była z aluminium. Do przygotowania jej kolejnych dwóch wersji użyto natomiast mosiądzu. W czwartej i ostatniej wersji monety powrócono do stosowania aluminium. Monety o wyższych nominałach również emitowane były w różnych wersjach. Dlatego też monety z okresu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej mogą zaskoczyć numizmatyków swoją różnorodnością

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Imged.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *