Sekretarzyk na monety

Każdy kolekcjoner monet wie że podstawa to odpowiednie przechowywanie. Nie ma sensu kupkowanie drogich monet jeżeli przez nieodpowiednie przechowywanie naraża się je na otarcia, zadrapania czy porostu uszkodzenia. Taka moneta znacznie traci na wartości, ponadto nie stanowi już tak bardzo pokaźnego zbioru. Sekretarzyk na monety to bardzo odpowiedni mebel dla prawdziwego numizmatyka. Taki sekretarzyk powinien być wykonany z odpowiedniego drewna. Najczęściej jest to drewno mahoniowe, orzechowe lub palisandrowe. Nie każde drewno jest właściwe do przechowywania monet ponieważ może powodować ich matowienie jak np. drewno dębowe. Sekretarzyk taki posiada liczne bardzo płaskie szufladki, które znacznie ułatwiają zarówno przechowywanie monet jak również uporządkowanie całej kolekcji.

Każda szuflada wyposażona jest w specjalną tackę która posiada specjalne wgłębienia. Wgłębienia te są różnych rozmiarów tak aby każda monetę bez względu na wielkości można było tam umieścić. Sekretarzyk taki nie jest tani gdyż często wykonywany jest ręcznie przez stolarzy. Właściwie mogą mieć każdą wielkość czyli szerokość, wysokość ilość szuflad. Istnieją także małe sekretarzyki coś w rodzaju walizki, bardzo wygodne i poręczne dla mniejszych kolekcji, można je bez problemu przenosić i przestawiać. Taki sekretarzyk może być również oso dobą naszego pokoju. Wystarczy dopasować go do wystroju wnętrza, ustawić w odpowiednik miejscu itd. Warto tez zakupić stolik z takiej samej kolekcji.

Miałby on służyć do oglądania czy fotografowania monet. Każda szufladę można bez problemu wyjąc i położyć na stole bez konieczności wyjmowania poszczególnych monet. Wielu numizmatyków decyduje się na właśnie taki sposób przechowywania monet, rezygnując z tradycyjnych albumów, które zalegają w szafach, nieuporządkowane, w różnych miejscach w domu. Taki sekretarzyk ma jeszcze jedną zaletę, otóż można każda monetę dokładnie opisać na specjalnych karteczkach w które wyposażone są najczęściej sekretarzyki. Wpisuje się tam opis monety, nr katalogowy czy wartość.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *