Surowce używane do produkcji monet

Przeglądając katalogi monet obiegowych z okresu 1923 – 2009 można zauważyć ich znaczną różnorodność. Wraz z upływem czasu zmieniał się ich wygląd, nominały, z pewnością także proces produkcji monet. Rozpatrując monety z tego okresu można również dostrzec różnorodność surowców stosowanych do ich produkcji. Do produkcji monet o niższych nominałach: 1, 2, 5 groszy w okresie od 1923 roku do wybuchu drugiej wojny światowej stosowano brąz i mosiądz. Surowce te były stosowane również w późniejszych okresach. Z brązu produkowana była jedna z wersji monety o nominale 5 groszy w okresie Polskiej Rzeczypospolitej ludowej.

Również w tym okresie do produkcji monet został wykorzystany mosiądz. Używano go do produkcji dwóch różnych wersji monety dwuzłotowej a także dwóch wersji monety pięciozłotowej. W okresie 1923 – 1939 monety o nominałach 10, 20 oraz 50 groszy, a także jedna z wersji monet o nominale 1 złoty, przygotowywane były z niklu. Czysty nikiel nie był w późniejszych okresach wykorzystywany do produkcji monet, stosowano jednak różne jego stopy. W okresie przed drugą wojną światową, część monet o wyższych nominałach produkowana była przy użyciu srebra. Surowiec ten stosowano do wyrobu monet o nominałach 1, 2, 5 oraz 10 złotych.

Srebro używane było do produkcji monet także w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Wytwarzano z niego monety o nominałach 100, 200, 1000, 10 000 oraz 50 000 złotych. Ciekawostką może być fakt, że w okresie 1923 – 1939 emitowano dwie monety wyprodukowane ze złota. Były to dziesięciozłotówki oraz dwudziestozłotówki. W późniejszych okresach nie stosowano złota do produkcji monet. Do przygotowania najnowszych monet o najmniejszych nominałach (1, 2, 5 groszy) stosuje się stop nazywany mosiądzem manganowym, Surowiec ten został użyty wcześniej tylko raz.

Produkowano z niego ostatnią wersję monety dziesięciozłotowej w okresie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej. Innym stopem stosowanym przy produkcji monet obiegowych jest miedzionikiel. W okresie 1990 – 2009 używano go przy produkcji wszystkich monet o nominałach z zakresu 10 groszy – 5 złotych, Stop ten był także powszechnie stosowany w okresach wcześniejszych. W czasie Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej miedzionikiel był używany do produkcji monet o nominałach 10 złotych, 20 złotych, 50 złotych, 100 złotych oraz 500 złotych. Rozpatrując monety obiegowe z okresu 1923 – 2009 można znaleźć także inne surowce stosowane do ich produkcji.

Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Pixabay.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *