Coraz częściej w numizmatyce do ozdoby numizmatów kolekcjonerskich wykorzystywane są kamienie szlachetne, wysadzane po brzegi takimi błyskotkami dają nowo nabytemu egzemplarzowi najwyższą półkę w naszej kolekcji by móc wyeksponować jej piękno. Szafiry, rubiny, szmaragdy czy też opale, dają piękne urozmaicenie każdej monecie oraz podwyższają kilkakrotnie jej wartość. Przykładem takiego wyrobu może być wyemitowana w 2011 roku moneta kolekcjonerska Kryształowy Płatek Śniegu o nominalne dwudziestu dolarów, która została wybita w kanadyjskiej mennicy królewskiej, na jej awersie widnieje starannie wybity płatek śniegu ozdobiony na środku mieniącym się szmaragdem. Każda z takich monet jest wyjątkowa, a ich nakład bardzo często nie jest zbyt wysoki, co w długim okresie czasu daje diametralną podwyżkę jej ceny początkowej.
Ze względu na wyczerpujące się zapasy kamieni szlachetnych, człowiek użył kryształowych zamienników, które idealnie imitują każdy rodzaj kamieni szlachetnych. Fabryką która od dawna się zajmuje tego typu imitacjami jest austriacka firma Swarovski, jej kamienie zdobią nie tylko biżuterię, ale również, właśnie monety kolekcjonerskie. Dzięki szerzącym się popycie na tego typu numizmaty, ludzie coraz częściej starają się znaleźć wiele różnych zamienników dla kamieni szlachetnych, wykorzystując również perły, czasami nawet kawałki meteorytów czy też samorodki złota.
Dzięki temu nasze kolekcje mienią się nie tylko na kolor złota, srebra czy też mają metaliczny połysk, ale również mienią się całą paletą barw. W poszukiwaniu za pięknem człowiek potrafi wytworzyć z czegoś powszechnego, jak kryształ, coś naprawdę zdumiewającego. W dzisiejszych czasach aby sięgnąć po jakiś nowy egzemplarz, głównie kierujemy się estetyką. Dlatego dzięki najnowszym technologiom możemy cieszyć się pięknem zakuwanych w numizmaty kamieniami szlachetnymi, ale również ich perfekcyjną imitacją która w niczym nie odbiega od piękna kamienia autentycznego, przy rozsądnej cenie i ogromie dostępnych egzemplarzy.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org