Od wieków złoto i srebro było wykorzystywane jako lokata na czarną godzinę. Nie zależnie od czasów, były bardzo często wykorzystywane jako pewnego rodzaju zabezpieczenie, a także zastępowały pieniądz w ciężkich czasach wojennych lub podczas kryzysu. Wartość metali szlachetnych stale choć powoli rosła. Spowodowane to było trudnością w uzyskaniu tych metali. Już od lat siedemdziesiątych obserwujemy co raz szybszy wzrost cen złota, a od kilku srebra? Czym jest to spowodowane. Na pewno rewolucją w przemyśle – złoto oraz srebro jest wykorzystywane w nowych technologiach, w elektronice, a mikro technologiach oraz w medycynie.
Tylko ostatnie 10 lat sprawiły, ze wykorzystanie srebra w przemyśle elektronicznym wzrosło kilkunastokrotnie. Ponadto w dalszym ciągu obserwuje się zwiększone zainteresowanie inwestowaniem w te metale. Inwestuje się nie tylko w specjalnie przygotowane przez banki emisyjne sztabki złota lub też srebra, ale również w monety wybite z tego kruszcu, a także specjalne kolekcjonerskie sztabki toczone na specjalne okazje w limitowanej ilości. Na rynku inwestorów mówi się, że to nie jest dobry czas na zakupy złotych sztabek inwestorski, ale świetny czas dla posiadaczy takich sztabek. Związane jest to ze stałym wzrostem cen tego kruszcu.
Jeśli spojrzymy na wykresy wzrostu jego wartości, to możemy zauważyć, że tylko w ostatnich latach cena złota wzrosła z 500 do prawie 1450 dolarów i nie ma tendencji spadkowej. Nieco inaczej jest ze srebrem. Dłuższy czas jako kruszec niedoceniany dopiero w pierwszej dekadzie XXIw tak naprawdę rozpoczęła się era inwestycji w ten metal. I co najlepsze zyski z tych inwestycji przewyższyły nawet te w złoto. Tylko w ciągu ostatnich lat inwestycje w sztabki srebrne przyniosły stopy zysku na poziomie przekraczającym 50%, przy 26% dla złota. Zarówno dla wielkich inwestorów, jak i tych drobnych sztabki wykonane z tych kruszców stają się co raz lepszą inwestycją. Jednak pamiętają o tym, że nie można inwestować tylko w jeden sposób i dokonują inwestycji również w inne części rynku.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Wikipedia.org