Wiele jest kolekcji, które starają się chronić monety polskie, albo łączyć w pewne grupy tematyczne monety z najróżniejszych zakątków świata. W ten sposób łączy się monety przedstawiające zwierzęta albo świętych. Jest też jeszcze jedna ważna kategoria: monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich. Kolekcja tematyczna w tej materii może być bardzo bogata, bo tez i okazji do przyjęcia różnych obcych monet Polacy mieli aż nadto. Przez cały okres zaborów w zasadzie posługiwano się monetami państw zaborczych, nawet, jeśli przez krótki czasu udawało się umożliwić prace jednej czy dwóm mennicom.
Po pierwszej wojnie światowej było lepiej, choć Wolne Miasto Gdańsk posługiwało się wciąż monetami de facto niemieckimi: fenigami i guldenami. Druga wojna światowa przyniosła odmianę, ale bynajmniej nie na lepsze. W getcie łódzkim wybito nawet monety dla Żydów. Podobnych epizodów na przestrzeni dziejów były dziesiątki, jeśli nie setki. Tereny przygraniczne często przechodziły z rąk do rąk, zmieniając przecież przy okazji także i walutę urzędową, aby ostatecznie powrócić do Polski i przyjąć polski system monetarny.
Jednak o lokalnych zmianach wiadomo niewiele, kolekcje numizmatyczne z pojedynczych miast nie są liczne, a często nie ma jak ich uzupełnić, a szkoda, bo w takich kolekcjach zapisane są całe księgi historii, i to nie wielkiej historii z podręczników, ale czegoś, co naprawdę miało miejsce, co wydarzyło się i dotknęło wszystkich mieszkańców danego obszaru. Monety bowiem były, tak jak w czasie zaborów, jednym ze środków, którymi germanizowano czy rusyfikowano Polaków- odbierano im nawet tę resztkę Polskości symbolizowaną przez orzełka na monetach. Pomimo tego, że kolekcje, w których nagle miejsce polskiego orła zajmuje czarny orzeł albo orzeł carski są bardzo przykre, to jednak monety obce będące w obiegu na ziemiach polskich mają swój urok, nie tylko jako źródła historyczne i dokumenty świadczące o przeszłości. Z nich możemy także sporo dowiedzieć się o ich producentach- poznać ich symbole, ich system wartości.
Po prostu na co dzień zbyt mało uwagi przywiązujemy do znaczenia monet, podczas gdy są one czymś znacznie większym niż po prostu jednym z dopuszczonych do obrotu środków płatniczych. Po obejrzeniu kolekcji monet obcych będących w obiegu na ziemiach polskich trudno byłoby tego nie zrozumieć, dlatego warto zbudować taką kolekcję i pokazać ją innym, nie tylko numizmatykom.
Zdjęcie do artykułu znalezione na stronie Flickr.com